Превод на писмото от името на EPPOG до министър-председателя на България

Уважаеми г-н Борисов,

През 1997 г. в Европейската лаборатория по физика на елементарните частици ЦЕРН беше създадена общоевропейска мрежа, чиято цел бе, чрез обмен на информация, да се покаже на широката общественост, на учениците от горните курсове и други, важността на фундаменталните изследвания за устойчивото развитие на човечеството. Представители на всички страни-членки на ЦЕРН, включително и на България, се събраха и учредиха Европейската група за популяризиране на физиката на елементарните частици (EPPOG). От дискусионен форум групата прерасна във водеща образователна организация. Една от инициативите й беше организирането през последните шест години на Международно училище по физика на елементарните частици, където ученици от горните курсове посещават местни университети и за един ден сами опитват начина на живот на учените. Всичките 6000 ученици, които взеха участие в инициативата тази година, получиха по-добро разбиране на науката и силен импулс да се посветят на изследователска кариера. За съжаление, България никога не е участвала в тази инициатива, поради липса на финанси, въпреки, че необходимите средства съвсем не са големи. В противоположност на България, много страни извън Европа, вкл. Бразилия и Южна Африка, вече се присъединиха към инициативата, и други се очакват през 2011 г. Младите хора бързо оценяват привлекателността на науката за себе си и ползата от нея за цялото човечество.

Смисълът от съществуването на EPPOG и сродните инициативи е в това повече държави да оценят факта, че устойчивото икономическо развитие изисква здрава образователна система на всички равнища – от основното училище до университета и след него. Фундаменталните изследвания са структурата, върху която най-добрите учени фокусират усилията си в обучението на студентите, за да се изгради основата за приложни изследвания. На свой ред това води до технологични нововъведения и промишлен напредък, който след това носи дългосрочни изгоди за икономиката.

Във времената на финансови затруднения в цял свят е лесно, но в крайна сметка недалновидно и грешно, да се орязват бюджетите на научно-изследователските институции. С разочарование научаваме, че Българското правителство планира драстично намаление на бюджета на основните научно-изследователски институции и с това най-вероятно ще причини необратим упадък в българското научно образование и култура, което на свой ред ще подкопае основите на икономиката.

Като представители на EPPOG, и от името на много европейски и извън-европейски държави, призоваваме Ви да преразгледате обявените намерения и да продължите да поддържате науката в България. Бъдещето на Вашата нация зависи от това.

Ваши:

Д-р Дейвид Барни, ЦЕРН, Швейцария (съпредседател на EPPOG)
Проф. М.Кобел, Университет на Дрезден, Германия (съпредседател на EPPOG)