Превод на писмото на проф. Ролф Йелтч до министър-председателя и председателя на Народното събрание на Република България

До министър-председателя и председателя на парламента на България

Господа,

По време на последната среща на Проекта "Поглед напред" на Европейската научна фондация на тема: Математика и промишленост в Брюксел на 2 декември 2010 г. бях информиран от уважаван колега от София, че Вие предлагате да се редуцира драстично публичната подкрепа на науката. Още при посещението си по случай 100-годишнината на Съюза на българските математици през 1998 г. аз бях шокиран от факта, че младите математици, след като получат отлично математическо образование, предпочитат да напуснат страната, вместо да се развиват в областта науката и образованието в България.

Тази година Съюзът на българските математици покани Европейското математическо общество, ЕМО, в София, 10-11 юли, за да отпразнуват 20-та годишнина на ЕМО. Това събитие бе под патронажа на кмета на София, г-жа Йорданка Фандъкова. Кметицата изнесе реч със силна подкрепа за математиката. Следващата конференция по математика в индустрията бе под патронажа на министъра на икономиката, енергетиката и туризма, г-н Трайчо Трайков. Ето защо изглеждаше, че правителството подкрепя фундаменталната наука и нейните приложения. За съжаление аз имам усещането, че много от българските колеги в действителност работят в западни институции, понеже намират там по-добри условия. Откъм положителната страна аз видях много обещаващи презентации от колеги от университета в София на нови образователни програми като магистърска програма за компютърно и математическо моделиране.

След всичко това, позволете ми да се съсредоточа върху основните неща. Аз напълно подкрепям писмото, написано от моя колега Юрг Фрьолих. Ето защо аз няма да го повтарям. Все пак бих искал да добавя нещо. За страните и обществата в Европа е изключително важно да се възползват от нашия човешки капитал. Ние не можем да се конкурираме с евтината работна ръка от развиващите се страни. Ние трябва да се възползваме от културата на доброто висше образование. Швейцария използва успешно точно този факт. България има отлична образователна система за математика. Проблемът е, че трябва да се даде перспектива и увереност на младите, че бъдещето им може да бъде в областта на науката. Като цяло учениците вземат решение за бъдещето си на възраст около 16. Те ще завършат докторантурите си около десетина години по-късно. Затова политиката трябва да покаже приемственост през още по-голям период от време, тъй като те се нуждаят от възможности за работа след завършване. С вашите драстични съкращения вие убивате цяло поколение. Културата на науката, веднъж унищожена, е изключително трудно е да се изгради отново.

Затова аз се обръщам към вас да възстановите бюджета за 2011 г. и да увеличите подкрепата за науката даже повече, отколкото през предишните години. Младото поколение ще ви бъде благодарно за такова решение.

Ролф Йелтч,   20 декември 2010

Председател на ICIAM (Международен съвет за промишлена и приложна математика), Председател на комисията за стипендии по математика към ERC  за 2009, 2011, 2013, 
Вице-президент  на GAMM (Международна асоциация за индустриална и приложна математика) 
ETH (Швейцарски федерален технологичен институт)
Цюрих, Швейцария