Уеб стр. на Д.А. Трифонов (Encoding: Cyrillic Windows)

Назад към Публикации ,     Preface in English: 
 
 
           Ч. Кител,  Х. Кремер
      Статистическа термодинамика
 
 

          ПРЕДГОВОР КЪМ БЪЛГАРСКОТО ИЗДАНИЕ

    Ние приветстваме превода на Статистическата термодинамика на български език. Тя представлява най-просто коректно изложение на предмета на едно елементарно ниво. Използваните методи са тези на Гибс, адаптирани към квантовата механика. Ние показваме, че физическите свойства на една система могат да бъдат обяснени чрез броене на нейните квантови състояния и по такъв начин термодинамиката може да се освободи от ненужния исторически баласт. Убедени сме, че от методологична гледна точка включването на исторически материал като структурен елемент в изучаването на Вселената е неправилно и обременително за студентите
    Преподавателите, които използват тази книга като учебник, биха могли да получат копие от Методическото ръководство за преподавателя като се обърнат с официално писмо към авторите. *

                                                        Чарлс Кител,  Хърбърт Кремер **
                                               Калифорнийски университет,  1986
 
 

                  ПРЕДГОВОР  (с малки съкращения)

    Тази книга съдържа елементарно изложение на статистическата термодинамика. Предметът  е  прост, методите - мощни, а резултатите имат широко приложение. Вероятно няма друга физическа теория с такова широко приложение в науката и техниката.
    Книгата е написана за студенти по физика и астрономия, а също така и за студенти от  електротехнически специалности. Това предназначение налага строги изискваниа към изложението, особено  на ферми-газовете било то в полупроводници, метали, звезди или в атомните ядра. Ние развиваме методи (не оригинални, но които трудно могат да се намерят другаде), които добре подхождат за тези цели.  Написахме книгата най-вече защото бяхме очаровани от яснотата на тези нови методи в сравнение с онези, които ние самите изучавахме като студенти.
    Второто издание е съществено преработено в сравнение с първото, което, макар и да беше топло прието, страдаше от концентриране на абстрактни идеи в началото. Към това издание има упътване  за преподавателя, което може да бъде поръчано в издателството.
    Изданието беше широко проверено през последните няколко години като учебник за студенти. Не сме наблегнали на някои традиционни теми, които или не са повече полезни, или тяхната връзка с класическата статистическа механика би направила курса по-труден, отколкото един първи курс според нас трябва да бъде. Избягваме комбинаторните методи навсякаде, където те не са необходими.
    Означения и единици:  Ние използваме системите СИ и СГС успоредно. Не използваме калорията.  Келвиновата температура е свързана с фундаменталната тау   чрез равенството S = K_B сигма.  Символът ln  означава навсякъде натурален логаритъм***. С  (18) означаваме уравнение (18) от текущата глава,  а  с (3.18) - уравнение (18) от глава 3.
    Книгата е написана въз основа на лекционни записки, развити с финансовата помощ на Калифорнийския университет.  Едуард М. Пърсел даде редица идеи за първото издание. Полезни бяха рецензиите на второто издание от Симор Гелър, Пол Л. Ричардс и Никълъс Уилър.  Благодарим на Кайръл Тънг за печатането на ръкописа и на Сари Уайлд за помощта й при съставяне на указателя.

Беркли и Санта Барбара
                                                           Чарлс  Кител
                                                      Хърбърт  Кремер **

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
* Списък на решени задачи и две кратки допълнения, направени по-късно,
    могат да се видят на адрес http://whfreeman.com/thermalphysics.

**  Лауреат на Нобелова награда по Физика за 2000 г.

***  За натурален логаритъм авторите използват  log, но в превода е използван ln.
 
  Назад към Публикации