Какво има тук?
На тази страница ще намерите мисли на различни (известни и не толкова известни) хора, мъдрости от различни източници, емпирични правила и закони, напътствия, и т.н.
Съдържание
Законите на Мърфи или емпирични наблюдения за живота и изводи от тях
Това е колекция от сериозно-шеговити умозаключение, чиито автори в много случай едва ли ще бъдат установени. Все пак самият Мърфи, от когото е тръгнала тази история, е истинска личност (вижте началото на английския вариант)!
Колекцията от “Законите на Мърфи” постоянно се попълва и пълния й вариант, ако такъв изобщо съществува, съдържа над 2000 закона и за това тук са представени част от тях.
Вижте основната част от Емпиричните закони (на Мърфи) на английски. Ще е добре ако има някой, който да ги преведе на български!
Вижте и малка част от Емпиричните закони (на Мърфи) на български.
Тези колекции са събрани от различни източници, основно от Интернет, където любителите на пълни издания могат да потърсят “последния пълен вариант”.
Велики цитати
Тук са събрани някои цитати с общочовешко значение. Голяма част от тях са изпратени на Божо от колежки, вероятно с цел да го поучават (сигурно има защо!), но те определено се отнасят за повече хора и си заслужава да получат достъп в Интернет.
Ето някои от тях:
- Мъдрости
- Мъдрости - Велики Цитати
- Новогодишно послание на Дилай Лама от 1 януари 2004
- Новогодишно послание на Дилай Лама от 1 януари 2009
- Някои мисли на Г. Маркес
- “Модерният човек”
Шега или истина?
Случайно намерени и избрани текстове:
- Какво жената иска от един мъж да бъде?
- Детско съчинение
- Инструкции за ATM (банкомати) за шофьори, които не желаят да слизат от колите си
- Шеги на един много смел мъж (на английски)
- Правила на всички мъже
- Молитва за хора под напрежение
- Подарък за специален случай
- Понякога щестието е невидимо, а друг път ...
Задачки-закачки
Прости задачи за умници и/или многознайковци:
- Един проблем измислен от Алберт Айнщайн - кой гледа рибката ...
- Задача измислена от Айнщайн за изпит за американски колежи
- Знаете ли какво е “Седмокрилпентохуй”?
Подсказване: Намира се в различни варианти на много места в България, но основният първообраз все още (2015 г.) си стои в градинката пред НДК в София.
Названието се изписва още като "седмокрил пентохуй", "седмокрилпетохуй" и "седмокрил петохуй" и е измислено от специалист по ядрена електроника (Георги Филипов) от Института за Ядрени Изследвания и Ядрена Енергетика при БАН (Боже, и с такива неща ли се занимават там?). - Знаете ли защо “вкъщи” се пише слято като една дума, а “в гъза” се пише разделно като две думи?
Забележка: Това е сериозен граматичен въпрос дискутиран от посветените в българска граматика хора! - Преведете на литературен български език изречението:
"Бънгелник къропфира джиндосия!" - Запишете всяко цяло положително число с помощта на три двойки и математически действия! Не поглеждайте решението преди (да се опитате) да го получите сами!
- Магическия квадрат на Албрехт Дюрер - известен е от 1514 година, но още вълнува умовете на хората!
- Дадени са 12 еднакви, но различими (например номерирани) топки, от които 11 имат равни тегла и 1 има друго тегло. Разполагате с везна/кантар, но без теглилки. Определете коя е топката с различно тегло от това на останалите чрез 3 измервания с помощта на везната.
Подсказване: Не е ясно дали теглото на търсената топка е по-голямо или по-малко от тези на останалите. С везната можете само да сравнявате тегла на две маси като получавате индикация дали те са равни или някое от тях е по-голямо. Ако съвсем закъсате, следвайте този линк.
Усложнен вариант: Същата задача, но с 13 топки, от които 12 имат равни тегла.
Въпрос: Как стоят нещата ако имате 14, 29 или 61 топки?
Общ случай: Дадени са N>2 топки, от които (N-1) имат равни тегла и 1 има различно от тях тегло. Нака n>2 е единственото цяло число такова, че 2n-3<N<2n+1-2. Докажете, че с n тегления на везна без теглилки може да се намери топката с различното тегло. (За N=2 задачата има двузначно решение макар, че е безсмислена.)